gece-gokyuzu-ruyada-atatürk-gormek-hamiyet-bayram

Rüyada Atatürk görmek insanın her gün başına gelecek bir şey değil. Bana nasıl oldu peki? “Manalı rüyalar görelim”, “mesajlar alalım”, “kendimizi ve dünyamızı bilelim” istekleriyle rüyalara yatıyoruz bazen. İstiareye yatmak da denebilir, ama biz bazen belli bir konu koymuyoruz da; “Allahım sen mevzuyu biliyorsun.” hafifliğine düşüyoruz.

Atatürk; rüyamda Bir Kurtarıcı

Yine öyle yattığımız bir gecenin sabahında önce durduk, düşündük, hafızamızı yokladık geceye dair; tık yok. Dikkatimizi biraz daha sabit tutunca hatırlayıverdik; Rüyamda Atatürk’ü gördüm!

İlkokul günleri; bir heykel çok anı

ruyada ataturk gormek hamiyet Rüyada Atatürk Görmek

Beş yıl boyunca haftanın beş günü, önünde “İstiklal Marşı” ve “Andımız” okuduğumuz Atatürk Anıtı

Bir gün önce ilkokulumun önünde duran heykeli ile fotoğraf çektirmiştim. Rüyamı tetikleyen muhtemelen bu ziyaret oldu.

Artık köyün düğünlerine mekan olarak kullanılan ilkokulumuzun bahçesindeki beş yıl boyunca haftada beş gün önünde İstiklal Marşı ve Andımız okuduğumuzAtatürk heykeli muhafaza edilmiş.

Misafirimiz Atatürk; Fm radyo ve espresso

Bir misafirhanedeyiz Atatürk ile. Ahşap mobilyalar olan loş bir ortamdayız. Öğretmenevi gibi bir yer.

Atatürk beni yanına çağırıyor ve dışarıya çıkıp “küçük bir fm radyo” ile “espresso” ile başlayan ve uzun bir adı olan bir kahve almamı istiyor.

Fm Radyo istemesi konusunda, “Atam,” diyorum “artık öyle Fm radyo pek kullanılmıyor, herkesin cep telefonu var, oradan dinliyoruz radyoyu da, sizin cep telefonunuz yok mu?”

Atütürk bu soruma cevap vermeye tenezzül etmeden siparişini tekrar ediyor.

Atatürk İtalyanca biliyor!

Ve istediği espresso kahvenin adını bir İtalyan gibi telaffuz ediyor.Kahvenin adını anlamayınca tekrar etmesini rica ederek not kağıdına yazmak istiyorum. Bu arada “Aa, Atatürk İtalyanca biliyor” diye düşünüyorum.

“Atam, bir saniye not alayım”, diyorum, ama zor bir adı var kahvenin ve takip bile edemiyorum not almak için. “Atam, ben beceremedim, siz yazsanız” diyerek bir kağıt alıyorum ama kağıdın her yanında benim notlarım var.

Atatürk’ün el yazısı…

Atatürk’ün el yazısının olacağı bu kağıdın ne kadar değerli olacağını bildiğim için temiz bir kağıt bulmak istiyorum.

“Atam, bir saniye temiz kağıt getireyim.” diyorum, ama bulamıyorum Sonunda bir yüzünde benim notum olan bir kağıda mavi bir tükenmez kalemle sipariş ettiği kahvenin adını yazıyor güzel el yazısıyla Atatürk.

Sonra ben Fm Radyo ve espresso olmak üzere dışarıya çıkıyorum. Rüya burada bitiyor.

Bu konuyu araştırırken bir sitede Atatürk ile Carl Gustav Jung’un çok benzer rüyayı görmüş olduklarını anlatan bir yazı ilgimi çekti. Yazıda, Carl Gustav Jung’un yaşamöyküsü kitabı Anılar, Düşler, Düşünceler’de anlattığı bir rüyası ile Can Dündar’ın Mustafa belgeselinde Atatürk’e atfedilen rüyanın aynı olduğuna dikkat çekiliyor.

Bendeniz ise, bir dahakine rüyaya yatarken daha net mesajlar rica edeceğim.