nasıl poz verilir

İçinde bulunduğumuz dijital çağda her an görüntüleniyoruz. Biz de yaşadığımız her anı görüntülemek, kaydetmek o anda orada olamayanlarla paylaşmak istiyoruz. Bu nedenle fotoğraf çekerken ve fotoğraf çektirirken bazı ayrıntılara dikkat ederek keyifli anlarımızı güzel bir şekilde kaydedebiliriz.

Fotoğraf çektirirken özen göstermemiz gerekenler:

Doğal olun

Ama o kadar da doğal olmayın. Yemek yerken ağzı bir yere gitmiş, gözler kaymış, göbek fırlamış görünen bir doğallık değil.

Hatırlanmak istediğiniz siz olun

Arada bir olduğunuz, kişiliğinizin ayrıntı yanları olan siz değil.

Kendinizi hatırlamak istediğiniz gibi olun

Mutsuz, öfkeli, şaşkın ve ağlarken fotoğraf çektirmeyin.

Gözlerinizi açın

Dondurma veya çikolata reklamı için çektirmiyorsanız gözleriniz kapalı fotoğraf çektirmeyin.

Yatmayın

Yatarken yüz yerçekimine doğru çekildiği için genç ve güzel görünüyor insan. Ama bu poz çimenlerde ya da plajda değilseniz saçma oluyor.

Ağzınız boş olsun

Bir şey yerken yani ağzınız doluyken fotoğraf çektirmeyin. Dondurma dahil. Bir şey yiyormuş gibi yaparken de çektirmeyin. Yani ağzınız dolu olmasın.

Değişik pozlar verin

Bütün fotoğraflarınızda, birinin size öyle güzel göründüğünüzü söylediği belli olan, aynı pozda, aynı duruşla, aynı gülüşle olmayın. Yeni pozlara da açık olun.

Monitöre bakın

Herkes monitöre bakarken sizin ilgisiz bir yerlere bakmanız cool olmak sayılmıyor.

Derli toplu olun

Sağınızdan solunuzdan bir şey sarkmasın, saçınız, eteğiniz bluzunuz düzgün olsun.

Ayrıca fotoğraf çektirirken bunlara dikkat edin:
  • Yorgunken fotoğraf çektirmeyin.
  • 15 yaşından büyükseniz, saçınızın yarısını öne çekip boynunuzu makinaya 90 derece ters çevirip monitöre bakmayın.
  • Gülümseyin.
  • Göbeğinizi içeri çekin.
  • Çenenizi birazcık yukarı kaldırın. Abartmayın.
  • Çeşitli nedenlerle sizinle aynı karede görünmek istemeyebilecek insanların yanında, önünde, civarında fotoğraf çektirmeyin.

Fotoğraf çektirirken bu kadar çok şeye kim dikkat edecek diye düşünebilirsiniz. O zaman başka birçok konuda olduğu gibi poz vermek konusunda da çocuklardan öğreneceğimiz şeyler olduğunu hatırlayalım.

Fotoğraf çekilirken çocukların nasıl güzel poz verdiklerini hatırlayın; onların doğallıkları, içten gülüşleri, ellerini kollarını nereye koyacaklarını öyle güzel bilmeleri ve en önemlisi mükemmel olduklarının bilincinde olarak objektija bakıp poz vermeleri bulundukları her fotoğrafı şaheser haline getiriyor.