zarif - hanımefendi - pembe bluz

Hanımefendi olmak – giyim, duruş ve tavır

Kadın giyimi ve giyim kültürü, uzun süredir ilgilendiğim ve kendimi eğitmeye çalıştığım bir alan. Hem kendi üzerimdeki olumlu sonuçlar hem de çevremdeki hanımlara verdiğim tavsiyelerden aldığım teşekkürler, hanımefendi olmak konusundaki bilgilerimi paylaşma konusunda beni cesaretlendirdi.

Neyin kadınsı, neyin hanımefendi olmakla alakalı olduğunda kafamız karıştığında daha fazla göz önünde daha tanımlı olan erkeklerin yaptığına bakıp onların yaptığı gibi yapmamak hanımefendi olma yolunda önemli bir adım olacaktır.

Kadın olmanın gücü kaba kuvvetten ya da argodan ve dayatmalardan  gelmediğini idrak etmeliyiz.

Hanımefendi olmak kadın olmaya engel mi?

Daha önce bir paylaşımımda hiçbir kadının nezaketten incinmeyeceğine değinerek bir erkek  ağzından yine erkeklere tavsiyede bulunmuştum. Aynı şekilde hanımefendi olmak, hanimefendi olarak davranmak da hiçbir kadına ve tabii hiç kimseye zarar vermez.

  • Cinsiyetlerin birbirine karışıyor gibi göründüğü çağımızda erkeksi olmanın karşıtı seks objesi olmayı göze olmak gibi de algılanabiliyor.
  • Bir diğer yanlış yaklaşım da canlı, renkli, cinsiyetiyle barışık, kadın gibi giyinmeyi bir lüks ya da zayıflık olarak algılamak.

Biz kadınlar genellikle cinsiyetimizle de kabul görmek ve cinsiyetimizi gösteren özelliklerimizle de beğenilmek isteriz. Burada seks objesi olarak algılanmak  ile cinsiyetini reddetmek arasında kalınabiliyor. “Hanımefendi olmak” kavramı ile bu ikilemin ötesinde olmayı ifade ediyorum.

Hanımefendi olmanın kuralları vardır denemese de genel bir çerçeve çizilebilir.

Herkes beğenilmek ister!

Hepimiz sevilmek, beğenilmek, takdir görmek, kendimizi doğru bir şekilde ifade etmek istiyoruz. Çevremizi üzerinde bırakacağımız etkiyi;

  1. Görünüşümüz
  2. Tavırlarımız
  3. Konuşmalarımız

belirler.

Hanımefendi olmak,  tavırlarımız ve  konuşmalarımızla nasıl mesajlar verdiğimiz ile ilgilidir.

Ve biz bunu çocukken daha iyi biliriz. Bakın kız çocuklarına, onların sevdiği şeylere ve tavırlarına. Tatlılıklarına ve zarafetlerine. İsteklerini elde etmelerindeki kararlılığa ve güzelliğe.

Hanımefendi olmak, küçük bir kız çocuğuyken nasıl olduğumuzu hatırlamak biraz da.

* Böyle bir yazıya kendi fotoğrafımı koymamdaki garipliğin farkındayım, ama hem konuyu iyi ifade eden bir an’ımı yakalamış bir fotoğraf olduğu, hem tüm copyright’ı kendime ait olduğu için ve hem de beni olduğumdan daha güzel ve daha zarif gösterdiği için kullandım; anlayışınızı rica ediyorum.